Záleží na tom, jak zemřeme.
Dobrý konec dělá dobrý příběh. Rozhodněte si o svém příběhu sami, mluvte o svých posledních přáních.

Možná už tušíte, jak byste to chtěli. Možná si jenom říkáte: „O co tady jde?“. Především o to, že většina z nás se k úvahám o konci života dostane příliš pozdě nebo dokonce vůbec. Bojíme se, že umírání bude bolet a že budeme našim blízkým na obtíž.

Víte, co je pro naše blízké skutečně velkou zátěží? Rozhodovat o našem životě a smrti a při tom nemít páru, co si vlastně přejeme.

Jak začít mluvit o smrti

Než se pustíte do rozhovoru, rozmyslete si dopředu několik zásadních kroků.

ROZHODNĚ PLATÍ

Nikdy není moc brzo mluvit o smrti. I když vám připadá, že máte hodně času před sebou, neodkládejte to.
Čas a zkušenosti pracují, vaše preference a pohled na věc se budou měnit. Počítejte s tím u sebe i u ostatních.
“Dobrá smrt” znamená pro každého něco jiného a každá volba je správná. Jsme individuality a každý to chceme po svém. Naše představy a potřeby jsou vždy originální. I přátelé a příbuzní, kteří nás dobře znají, je mohou těžko odhadnout.

NEZAPOMEŇTE

Netlačte na pilu. Dnes můžete téma naťuknout a počkat, až čas dozraje. Každý potřebuje čas na rozmyšlenou. Při rozhovoru se do ničeho nenuťte, nechte ho plynout. Bude to pravděpodobně jeden rozhovor z mnoha. Nemusíte probrat všechno od A do Z hned napoprvé. Věřte, že povídání o umírání a smrti není nikdy nuda a ztracený čas. Pokud jste si vybrali správného posluchače, rádi se k rozhovoru vrátíte.
Nikoho nesuďte. Pokud se vaše představy o konci života budou diametrálně lišit, nic se neděje. Tak to prostě je.

ROZMYSLETE SI

Rozmyslete si svoje „co by se stalo, kdyby…“ scénáře. Sepište si nebo promyslete, v jaké situaci byste se nechtěli ocitnout a zachování jakých schopností je pro vás důležité. Pomůže vám to ujasnit si, jak byste chtěli strávit poslední chvíle. Někdo bude mít velmi specifické požadavky jako „nechci dostávat potravu pomocí perkutánní endoskopické gastrostomie při ztrátě schopnosti přijímat potravu ústy“, pro jiného bude zlomovým bodem „nechci být uměle udržován při životě, až přestanu mít chuť na pivo“. V obou případech dostanou vaši blízcí indícii, jak se v důležitých momentech rozhodovat.

Rozmyslete si, kde a s kým byste rádi trávili konec života, zda chcete aktivně rozhodovat o své péči nebo necháte rozhodování na profesionálech, kdo za vás nejlépe rozhodne v případě, že byste toho nebyli schopni sami nebo jak by mělo vypadat vaše poslední rozloučení. Buďte při promýšlení upřímní a realističtí. Péči o vás a vaše poslední přání vám budou plnit vaši blízcí. Například domácí péče vyžaduje vhodný prostor, dostatek času a finančních prostředků. Stejně tak poslední přání být rozprášen na všech světových kontinentech nikdo nezajistí se stokorunou v kapse.

JAK ZAČÍT

Vyberte si vhodné místo, čas a osobu, se kterou chcete vše probrat. Možná skočíte do rozhovoru snadno a rychle. Může se však stát, že budete hledat správná slova. Zkuste se odpíchnout od příběhu někoho jiného: „Přemýšlela jsem o tom, co se stalo Viktorovi, a uvědomila jsem si, že...“. Využít můžete seznam posledních přání z naší aplikace: „Vyplnil jsem si na internetu takový specifický seznam přání. Chtěl bych ti ho ukázat a poradit se s tebou.“ Nebo vaše přání a obavy sepište na papír: „Přemýšlím o tom, co se mnou jednou bude. Sepsala jsem si několik myšlenek, chtěla bych, aby sis to přečetla.“


Udělejte tato rozhodnutí sami a udělejte je včas. Aplikace Mojesmrt.cz vám pomůže ujasnit si několik základních bodů.
Sestavit si
seznam posledních přání
Mluvte o konci života se svou rodinou a přáteli. Vyprávějte jim o svých přáních, ptejte se na ta jejich. Můžete k tomu využít svůj seznam z této aplikace a tento návod.
Vytisknout